United i bashkohet garës për sulmuesin që vlerësohet 70 milion funte

12:53 | 25 Nentor 2021

Manchester United ka hyrë në garë për nënshkrimin e yllit shumë të kërkuar të Fiorentinës, Dusan Vlahovic.

“Sportsmail” kupton se “Djajtë e Kuq” e kanë ndjekur sulmuesin me vlerë 70 milionë funte, i cili ka bërë përshtypje në Itali këtë sezon.

Sulmuesi 21-vjeçar ka shënuar 12 gola dhe ka dhënë dy asistime në 14 paraqitje deri më tani për t’u shfaqur si një nga pronat më të nxehta të Evropës.

United tani i është bashkuar shumë klubeve në ndjekjen e Vlahovicit me Tottenham, Newcastle, Juventus dhe AC Milan që të gjithë e monitorojnë atë.

Në total, reprezentuesi serb ka shënuar 41 gola në 98 ndeshje për Fiorentinën, pasi kaloi nga vendlindja e tij në Itali tre vjet më parë.

Marrëveshja e Vlahovic me skuadrën italiane zgjat deri në verën e vitit 2023, por klubi është i gatshëm ta shesë atë pasi ai refuzoi ofertën e tyre për një zgjatje të kontratës.

United aktualisht është në kërkim të një trajneri të përkohshëm për të marrë drejtimin për pjesën e mbetur të sezonit pas shkarkimit të Ole Gunnar Solskjaer të dielën e kaluar.

“Djajtë e Kuq” kanë emëruar listën e tyre të ngushtë me pesë lojtarë për rolin e përkohshëm me Ralf Rangnick, Lucien Favre, Ernesto Valverde, Rudi Garcia dhe Paulo Fonseca në garë.

Ish-mesfushori i United, Michael Carrick, aktualisht është në krye të detyrës, ndërsa trajneri i Paris Saint-Germain, Mauricio Pochettino, ka qenë shumë i lidhur me qendrën e nxehtë në Old Trafford në afat të gjatë. /Lajmi.net/