UEFA hap një hetim për ‘rastin Negreira’ për Barcelonën

UEFA sapo ka publikuar një deklaratë për shtyp duke njoftuar hapjen e një hetimi kundër Barcelona, e zhytur në një çështje korrupsioni në Spanjë. Tashmë nën hetim nga gjykatat spanjolle për korrupsion të mundshëm, Barcelona është gjithashtu në rrezik në nivel evropian, transmeton lajmi.net. Është ende kjo afera e famshme Negreira në fjalë, me këto…

Sport

23/03/2023 14:02

UEFA sapo ka publikuar një deklaratë për shtyp duke njoftuar hapjen e një hetimi kundër Barcelona, e zhytur në një çështje korrupsioni në Spanjë.

Tashmë nën hetim nga gjykatat spanjolle për korrupsion të mundshëm, Barcelona është gjithashtu në rrezik në nivel evropian, transmeton lajmi.net.

Është ende kjo afera e famshme Negreira në fjalë, me këto miliona të paguara për një ish-arbitër dhe anëtar të komitetit të arbitrave, në këmbim të raporteve për arbitrazhin.

Ky është të paktën versioni i drejtuar nga katalanasit, ndërsa drejtësia spanjolle kërkon pikërisht të dijë nëse ‘Blaugrana’ nuk kanë përfituar nga avantazhe të tjera.

“Në përputhje me nenin 31(4) të rregullores disiplinore të UEFA-s, sot janë emëruar Inspektorët e Etikës dhe Disiplinës të UEFA-s për të hetuar një shkelje të mundshme të rregullave të UEFA-s nga FC Barcelona në lidhje me rastin Negreira”, thuhej në njoftimin e UEFA-s./Lajmi.net/