Të Infektuar: 4931

Të Shëruar: 2267

Të Vdekur: 102

Turqia rihap restorantet dhe kafenetë me rregulla strikte

13:26 | 1 Qershor 2020

Turqia nga sot ka rihapur restorantet dhe kafenetë.

Restorantet dhe kafenetë u rihapën nën rregulla të rrepta në Turqi të hënën, pasi vendi vazhdoi të lehtësojë kufizimet e saj të koronavirusit, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Ndërsa miliona punonjës të sektorit publik u kthyen në punë dhe u hoq një ndalesë ndër-udhëtimi, shumë pajisje të tjera, përfshirë parqe, plazhe, biblioteka dhe muze gjithashtu u rihapën në të gjithë vendin.

Turkish Airlines tha që avioni i tij i parë që nga ndalimi u ngrit nga Stambolli në kryeqytetin Ankaraja në 07:00. Fluturimet ndërkombëtare janë pezulluar deri më 10 qershor.

Turqia, me një popullsi prej 83 milionë, ka regjistruar rreth 164,000 infeksione me koronavirus dhe më shumë se 4500 vdekje të lidhura me virusin.

Por me afro 128,000 pacientë të rikuperuar tani, qeveria po mburret me suksesin e saj në trajtimin e shpërthimit dhe të shmangë bërjen e një qendër të nxehtë virusi si Italia apo Britania e Madhe, transmeton lajmi.net.

Zyrtarët thonë që pandemia tani është nën kontroll, por kanë paralajmëruar publikun të respektojë rregullat e distancimit shoqëror dhe të veshë maska ​. /Lajmi.net/