Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

Trump në Japoni: Presidenti amerikan takohet me perandorin Naruhito

7:46 | 27 Maj 2019

Donald Trump është bërë lideri i parë i huaj që takon perandorin e Japonisë Naruhito.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump është bërë lideri i parë i huaj që takon perandorin e Japonisë Naruhito.

Trump, i cili aktualisht është në një vizitë katër-ditore në Japoni, u përshëndet nga perandori dhe Empress Masako në Pallatin Perandorak në Tokio.

Udhëheqësi amerikan tha përpara takimit se ishte një “nder i madh”.

Perandori Naruhito u ngjit në fron në maj pasi babai i tij Akihito dha dorëheqjen – abdikimi i parë nga një perandor japonez në shekuj, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

“Ka kaluar 200 vjet pasi diçka e tillë ka ndodhur,” tha Trump për abdikimin të dielën. “Pra, është një nder i madh të përfaqësoj Shtetet e Bashkuara”.

Trump dhe Zonja e Parë Melania Trump u përshëndetën nga një roje japoneze e nderit dhe turmat që mbanin flamuj amerikanë dhe japonezë, si pjesë e një ceremonie mirëseardhjeje të hënën. /Lajmi.net/