Trajneri i Gabonit mohon se Aubameyangu ka probleme me zemër

Pierre-Emerick Aubameyang u pengua të luante për Gabonin në barazimin e tyre të Kupës së Kombeve të Afrikës me Ganën të premten pasi gjurmët e koronavirusit u gjetën në sistemin e tij, sipas trajnerit Patrice Neveu, i cili hodhi poshtë raportet e mëparshme nga federata e tij se sulmuesi vuante nga problemet e zemrës.

Sport

15/01/2022 09:02

Aubameyang u detyrua të largohej nga fitorja hapëse e Gabonit ndaj Komoros pasi u testua pozitiv për koronavirus pas mbërritjes në Yaounde më 6 janar, por ishte gati të rikthehej kundër Ganës në takimin e tyre të Grupit C në Stade Ahmadou Ahidjo të premten pasi u kthye në një test negativ.

Megjithatë, sulmuesi i Arsenalit u hoq nga formacioni fillestar i Gabonit atë ditë, me Federatën e Futbollit të Gabonit që raportoi në Twitter në orët para ndeshjes se Komisioni Mjekësor i Konfederatës së Futbollit Afrikan e kishte penguar atë dhe shokët e tij Axel Meye dhe mesfushorin Mario Lemina për të luajtur, pasi testet zbuluan “lezionet kardiake”.

Neveu u përpoq të mohonte menjëherë këtë pas barazimit të së premtes.

“Në leximet, është e qartë se Aubameyang nuk ka probleme kardiake,” tha Neveu për ESPN. “Ai [dhe Lemina] kaluan testet PCR dhe ato ishin negative.

“Më pas ata bënë provimet e dyta, analizat kardiake dhe dukej sikur dyshja kishin probleme.

“Duket sikur virusi ka lënë mbetje, ka mundësi që sëmundja të ketë lënë ndikim dhe dy orë para ndeshjes, mjeku i ekipit dhe mjeku i FAK-ut kanë qenë në një telefonatë me mua dhe më kanë thënë të mos luaj me ata.”

Neveu gjithashtu pranoi se ai ishte në dy mendje nëse do të ndiqte këshillat mjekësore, ndërsa vetë Aubameyang fillimisht refuzoi të pranonte vlerësimin e zyrtarëve mjekësorë.

“Për të mbrojtur lojtarët e mi, mora vendimin që të mos luaja me ta”, vazhdoi Neveu. “Është përgjegjësia ime, kështu që ne zgjodhëm të mos luajmë me ta.

“Do të shohim se çfarë do të ndodhë tani, por kjo ishte përgjegjësia ime”, shtoi ai. “Kur morëm lajmin, Pierre-Emerick donte të luante, ai doli nga dhoma e tij me gjërat e tij, por mjeku i CAF më tha përsëri, kështu që babai i tij duhej të ndërhynte. E di që e lëndoi atë”, u shpreh trajneri i Gabonit.