Top 20 rivalitetet në botën e futbollit

11:59 | 15 Shtator 2019

Ndeshjet ndërmjet rivalëve kryesorë në futboll janë ato që tifozët duan më së shumti.

Sigurisht, një nga duelet që të gjithë e kemi parasysh kur përmendet rivaliteti, është ‘El Clasico’, që luhet ndërmjet Barcelonës dhe Real Madridit.

Por, ndeshje interesante janë edhe ato mes Milan – Inter, Man Utd – Liverpool e Bayern Munich – Dortmund.

Rivalitete të mëdha zhvillohen edhe jashtë kufijve të Evropës, për shembull në Amerikën Latine, kur përballen Boca Juniors – River Plate.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell 20 rivalitetet më të mëdha në botën e futbollit, të listuara nga ‘Mirror’.

20: Chivas Guadalajara – Club America
19: Flamengo – Fluminese
18: Manchester United – Manchester City
17: FK Velez – HSK Zrinjski
16: Partizan Beograd – Crvena Zvezda
15: Ajax – Feynoord
14: Hajduk Split – Dinamo Zagreb
13: Milan – Inter
12: Independiente – Racing Club
11: Gremio – Internacional
10: Nacional – Penarol
9: Borussia Dortmund – Schalke
8: Liverpool – Manchester United
7: Arsenal – Tottenham
6: Galatasaray – Fenerbahce
5: Olympiacos – Panathinaikos
4: Barcelona – Real Madrid
3: Al Ahly – Zamalek
2: Boca Juniors – River Plate
1: Celtic – Rangers /Lajmi.net/