Thaçi: Opozita po vepron kundër Kosovës

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi po pret që opozita të tërhiqet nga veprimet e saj të fundit që rezultuan me bllokimin e punës së Kuvendit të Kosovës. Thaçi thotë se Kosova nuk është në krizë politike.

Lajme

03/10/2015 21:13

Hashim Thaçi pas kthimit nga New Yorku thotë se vendi nuk është në krizë politike derisa pret që opozita të mos pengoj punën e institucioneve. Thotë se veprimet e fundit të partive opozitare janë kundër shtetit.

“Po presim që vetë opozita ta kuptojë se është duke vepruar kundër institucioneve të shtetit, kundër vetë Kosovës”, ka thënë Thaçi për Indeksonline.

Thaçi thotë se koalicioni aktual qeverisës në vend në mes të PDK’së dhe LDKsë është në stabili dhe më i fuqishmi që Kosova ka pasur ndonjëherë.

“Vështrimin e kemi kah të arriturat, si MSA’ja dhe liberalizimi i vizave, formimi i FAK’ut dhe kah anëtarësimi në Partneritetin për Paqe, anëtarësimi në UNESCO, INTERPOL, UEFA e FIFA, në Këshillin e Evropës dhe në shumë institucione tjera, e kemi edhe kah Procesi i Berlinit dhe zhvillimi ekonomik”, tha Thaçi.