Thaçi nga Brukseli: Kosova s’ka arsye të bëjë lëshime, duhet të arrijmë marrëveshje me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka hequr fjalën kompromis kur ka folur për raundin e parë të dialogut për marrëveshjen përfundimtare të dialogut Kosovë-Serbi.

Lajme

24/06/2018 15:07

Ai  në një intervistë për “Deutche Welle” ka thënë se në takimet e radhës do të ketë edhe më shumë përfshirje të faktorëve tjerë.

Thaçi paralajmëruar se po përgatitet për Marrëveshjen Finale me Serbinë.

“Ky është takimi fillestar. Takimi i parë për fazën finale do të jetë një bazament për dinamiken e mëtutjshme”, ka thënë ai.

“Mendoj se Kosova ka edhe vendosmëri, edhe përgjegjësinë për këtë proces. Ky është proces që u takon të gjithëve”, ka thënë ai.

“Do të jemi të bashkuar në fazat e ardhshme. Do të mund të arrijmë një marrëveshje përfundimtare”, ka thënë Thaçi.

“Pa normalizim të raporteve tona askush nuk do ta mirëpret as Kosovën dhe as Serbinë”, ka thënë ai.

“Kosova nuk ka arsye për të bërë lëshime”, ka shtuar ai.

“Konflikti i ngrirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i ka stagnu. Është rrezik për konflikte të reja”, ka shtuar ai.