Thaçi: BE do të jetë e plotë vetëm me integrimin e Kosovës dhe Ballkanit – Lajmi.net
Thaçi: BE do të jetë e plotë vetëm me integrimin e Kosovës dhe Ballkanit
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 11:38, 16 April 2018
Pas takimit me kryeministrin bullgar, Boyko Borissov, presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se ardhja e tij është një nder i dyfishtë, sepse ai prezanton edhe presidencën bullgare të Bashkimit Evropian.

 

“Me kryeministrin patëm një takim të shkëlqyer,diskutuam për rrugën evropiane të Kosovës dhe marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve. Pra Kosova duhet të jetë pjesë e NATO-s dhe BE, ishte konstatim i dy anshëm se BE ja do të jetë e plotë vetëm me integrimin e Kosovës dhe Ballkanit”, ka thënë Thaçi, raporton lajmi.net.

Presidenti ka theksuar se Kosova është shumë falënderuese ndaj Bullgarisë e cila zgjerimin e ka bërë një ndër prioritetet e vendit tonë.

“Samiti i Sofjes është mundësi unike mes BE-së dhe Ballkanit. Në këtë takim shpreha edhe gatishmërinë për dialogun me Serbinë. Sigurisht që prekem edhe tema të tjera të rëndësishme si liberalizimi i vizave. Me kryeministrin Borissov diskutuam edhe për investimet evropiane në Kosovë”, është shprehur Thaçi.

“Në kuadër të segmenteve infrastrukturore të rëndësishme të Kosovës do të jetë edhe segmenti i autostradës Prishtinë-Nish”, ka përfunduar i pari i vendit./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO