Tërmeti në Turqi: Gjenden tre trupa nga ekipi i voljebollit

Tre trupa janë gjetur ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi po kërkojnë një hotel të shembur për një grup volejbollistësh shkollorë pas tërmeteve të së hënës. Trupat e dy mësuesve dhe një studenti u gjetën nga hoteli Isias në Adiyaman, thanë zyrtarët në Qipron veriore të kontrolluar nga Turqia. Një grup prej 39 personash, duke…

Sport

09/02/2023 14:21

Tre trupa janë gjetur ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi po kërkojnë një hotel të shembur për një grup volejbollistësh shkollorë pas tërmeteve të së hënës.

Trupat e dy mësuesve dhe një studenti u gjetën nga hoteli Isias në Adiyaman, thanë zyrtarët në Qipron veriore të kontrolluar nga Turqia.

Një grup prej 39 personash, duke përfshirë ekipet e djemve dhe vajzave, thuhet se kanë qenë në ndërtesë kur ajo u rrëzua.

Përpjekjet e kërkimit vazhdojnë në vendin ku janë mbledhur familjet e lojtarëve, transmeton lajmi.net.

Atletët kishin udhëtuar për në Adiyaman nga Kolegji Turk Maarif i Famagustës, të shoqëruar nga mësues dhe prindër. Katër prej tyre dihet se kanë mbijetuar pasi ndërtesa shtatëkatëshe u rrëzua, pasi thuhet se kanë arritur të shpëtojnë vetë nga rrënojat.

Media turko-qipriote citoi zyrtarët të thoshin se trupat e pajetë të dy mësuesve u gjetën të mërkurën, dhe se numri i të vdekurve ishte rritur në tre pasi u zbulua një nxënës i klasës së tetë./Lajmi.net/