Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Tërmet i fortë në Itali

9:51 | 9 Dhjetor 2019

Një tërmet me magnitudë 4.5 gradë të shkallës Rihter ka rënë në provincën e Firences.

Pas këtij tërmeti, të tjera lëkundje janë regjistruar në këtë zonë, por më magnitudë më të vogël.

Dëme janë raportuar në disa ndërtesa në komunat e zonës, ndërsa në Borgo San Lorenzo shkollat u mbyllën.

Shkollat u mbyllën gjithashtu në Barberino del Mugello, Scarperia, Vernio, Marradi dhe Vicchio, duke përfshirë edhe shkollat dhe çerdhet komunale.

Prefektja e Firencës, Laura Lega, tha se nuk ka situatë alarmi, nuk ka lëndime dhe dëmet e regjistruara në disa ndërtesa nuk janë serioze.

Sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në 12 orë janë regjistruar 36 lëkundje. /Ora News