Tension në rritje, Irani rrëzon dronin amerikan

9:00 | 20 Qershor 2019

Irani ka rrëzuar një dron të paarmatosur dhe pa ekuipazh të SHBA-së.

Një dron ushtarak amerikan është qëlluar nga një raketë iraniane sipërfaqësore në ajër, derisa ishte duke fluturuar në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Ngushticën e Hormuzit, thonë zyrtarët e SHBA, transmeton lajmi.net.

Një zyrtar i tha agjencisë së lajmeve Reuters se dron ishte një marinës amerikan MQ-4C Triton.

Më parë, Guvernatori i Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) tha se kishte hedhur poshtë një avion amerikan mbi hapësirën ajrore iraniane, pranë Kuhmobarak në krahinën jugore të Hormozgan.

Ajo vjen në një kohë të përshkallëzimit të tensioneve midis SHBA dhe Iranit.

Të hënën, Departamenti i Mbrojtjes i SH.B.A.-së tha se po dërgonte në rajon një trupa shtesë në përgjigje të “sjelljes armiqësore” nga forcat iraniane. /Lajmi.net/