Të paktën 13 të vdekur pas shirave të rrëmbyeshëm në Venezuelë

Shiu i rrëmbyeshëm në Venezuelë shkaktoi rrëshqitje të baltës dhe shkëmbinjve duke i kushtuar me jetë të paktën 13 njerëzve, thanë të martën autoritetet lokale.

Bota

25/08/2021 08:12

Reshjet e shiut disa orë në luginën Mocoties, një rajon bujqësor në shtetin Merida perëndimor që tërheq shumë turistë, bëri që gurët të binin poshtë brinjëve të maleve, duke bllokuar rrugët, shkruan Daily Sabah, transmeton lajmi.net.

Njëmbëdhjetë persona vdiqën në fshatin Tovar dhe dy fëmijë vdiqën në Pinto Salinas, tha guvernatori i Meridës, Ramon Guevara.

Imazhet e shpërndara në rrjete sociale treguan një numër automjetesh që transportonin ujë në një rrugë në Tovar.

Të tjerat treguan makina të zhytura në baltë ose të mbërthyer midis rrënjëve të pemëve që dilnin nga një moçal i rrethuar me gurë dhe mobilje.

Guevara tha se lumi Mocoties kishte shpërthyer brigjet e tij dhe kishte përmbytur Tovarin, i cili është ndërprerë nga mbulimi i energjisë elektrike dhe telefonit.

Rrugët që hyjnë në qytet janë bllokuar gjithashtu.

“Situata është dramatike, e trishtuar dhe dëshpëruese. Nuk është e lehtë të humbasësh gjithçka, më keq akoma të humbësh anëtarët e familjes,” tha Jesus Quintero,

Shirat e dendur kanë prekur edhe pjesë të tjera të Venezuelës, përfshirë kryeqytetin Karakas.

Instituti meteorologjik qeveritar ka paralajmëruar se gjashtë lumenj mund të shpërthejnë në brigjet e tyre, ndërsa tre shtete – Bolivar, Guarico dhe Zulia – janë në alarm të kuq. /Lajmi.net/