Takimet e rëndësishme të krerëve të vendit /VIDEO – Lajmi.net
Takimet e rëndësishme të krerëve të vendit /VIDEO
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 21:06, 11 July 2018
Takimet Thaçi-Medvedev dhe Haradinaj-Merkel, në Prishtinë po vlerësohen si takime që forcojnë subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës.

Takimi me kancelaren gjermane po vlerësohet si mundësi e përfshirjes direkte të Gjermanisë në fazën finale të dialogut me Serbinë.

Analistë e profesorë të së drejtës ndërkombëtare kanë analizuar gjerë e gjatë takimet e krerëve të shtetit, në dy ditët e fundit dhe ndikimet që mund të kenë këto takime në raportet Kosovë-Serbi për fazën finale të dialogut mes dy vendeve.

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, kishte takuar kryeministrin rus Dmitry Medvedev, ndërsa kryeministri Ramush Haradinja kancelaren  gjermane Angela Merkel.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO