Tahiri: Me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg – Lajmi.net
Tahiri: Me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 17:50, 10 August 2018
Ndonëse nuk arritën që të parandalonin vrasjen e dyfishtë në Brekovc të Gjakovës, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri po thotë se Kosova ka një polici efikase. Madje, deklaron se Policia e Kosovës është larg më e mirë se në shumë vende të tjera të rajonit.

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri në emisionin “Frontal” në T7 ka thënë se nuk duhet të krijohet një imazh i mosefikasitetit të Policisë së Kosovës pas vrasjes makabre në Brekovc të Gjakovës. Tahiri me bindje ka thënë se Policia e Kosovës është larg më e mirë se në shumë vende të tjera të rajonit.

“Unë po iu tregoj që ka edhe raste që nuk kanë dështuar. Jam i bindur që kemi një polici efikase larg më e mirë se në shumë vende të tjera të rajonit. Edhe kur vjen puna te mbrojtja e jetës te qytetarëve tanë. Po, kemi pas raste kur nuk kemi qenë efektive aq sa duhet por nuk besoj që është e rrugës, ta krijojmë një imazh të mosefikasitetit të policisë tonë”, ka thënë ai.

Tahiri ka thënë se me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg.

“Unë do të kërkoj që raste të tilla të trajtohen me prioritet, që ta ulim një numër aq të lart, ta parandalojmë në masë të madhe sa është e mundur, nuk duhet ta leme ne mirëbesimin e njerëzve, këto norma do te hyjnë ne fuqi sa me shpejt. Do t’i demotivojë te gjithë ata që janë të gatshëm me kry dhunë sepse do te ballafaqohen me burgun”, tha ai.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO