Sulmuesi në Zelandë të Re, në manifestin e tij e përmend Kosovën – Lajmi.net
Sulmuesi në Zelandë të Re, në manifestin e tij e përmend Kosovën
Autori: Lajmi.net BotaLajme 11:20, 15 March 2019
Në manifestin e tij, i arrestuari për vrasje, ka treguar se çfarë e shtyu të realizonte sulmin terrorist duke e përmendur edhe Kosovën.

Sulm me armë në dy xhami në Zelandën e Re. Pamje apokaliptike, njerëz të shtrirë, të gjakosur, të vdekur e të plagosur.

Janë këto imazhet në mediat kryesore ndërkombëtare ditën e sotme.

Siç raportojnë mediat e huaja tre burra dhe një grua kanë hapur zjarr në dy xhami në komunitetin e Christchurch duke lënë të vdekur 49 persona dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Në manifestin e tij, i arrestuari për vrasje, ka treguar se çfarë e shtyu të realizonte sulmin terrorist, përcjell lajmi.net.

Aty ai ka shprehur se është i mllefosur që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndihmuar popullin mysliman të Kosovës gjatë luftës dhe qëllimi i tij është që të mos përsëritet edhe njëherë kjo.

“SHBA/NATO luftuan përkrah myslimnëve të Kosovës dhe përcan të krishterët e Evropës që janë përpjekur të largojnë okupimin islam”, shkruan ndër të tjera në manifestin e tij.

Tarrant e ka përshkruar veten si një “burrë të zakonshëm të bardhë”, i cili është frymëzuar nga vrasësi serik norvegjez, Anders Behring Breivik. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO