Sulm me armë në trenin Amsterdam-Paris, 3 të plagosur

Një person i armatosur ka hapur zjarr përreth në një tren i cili kryen linjën nga Parisi për në Amsterdam të Holandës.

Bota

22/08/2015 10:25

Në një deklaratë nga Shoqëria Kombëtare Hekurudhore Franceze (SNCF) njoftohet se një person i armatosur ka hapur zjarr në një tren të linjës Paris-Amsterdam, ku si pasojë janë plagosur 3 persona, dy prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Theksohet se ngjarja ka ndodhur kur treni po kalonte në afërsi të qytetit Arras në veri të Francës si dhe sulmuesi është arrestuar nga policia në stacionin e trenit, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjithashtu  ende nuk janë përcaktuar shkaqet e sulmit dhe se ministri i Brendshëm francez, Bernard Cazeneuve është nisur drejt qytetit Arras.