Stoltenberg: Procesi i anëtarësimit në NATO për Finlandën e Suedinë do të ishte i shpejtë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është aktualisht në një vizitë në Parlamentin Evropian në Bruksel.

Bota

28/04/2022 13:10

NATO është gati të mirëpresë shpejt Finlandën dhe Suedinë, nëse vendosin të aplikojnë për anëtarësim, u tha gazetarëve të enjten sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Duke folur në një konferencë shtypi në Bruksel, sekretari i përgjithshëm tha se i takon secilit vend të vendosë nëse do të aplikojë për anëtarësim, por ata do të “mirëpriteshin me krahë hapur ndaj NATO-s” nëse vendosin ta bëjnë këtë.

Stoltenberg tha se procesi zyrtar i bashkimit do të ishte “i shpejtë” nëse Finlanda dhe Suedia aplikojnë.

Ai shtoi se aleanca ushtarake e NATO-s do të mbështesë gjithashtu të dy vendet në periudhën e ndërmjetme midis aplikimit dhe ratifikimit zyrtar.

Rusia, e cila ndan një kufi prej 1.340 km me Finlandën, ka thënë më parë se do të duhet të “ribalancojë situatën” me masat e veta nëse oferta e Finlandës në NATO shkon përpara.

Shefi i NATO-s u tha gazetarëve se ai planifikon të flasë me presidentin finlandez Sauli Niinisto më vonë gjatë ditës, transmeton BBC.