Stojanoviq: Serbët duhet të kenë qëndrim të përbashkët për Ivanoviqin

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë sot, e diel, në fshatin Osojan të Istogut, se serbët e Kosovës duhet të marrin një qëndrim të unifikuar në lidhje me Oliver Ivanoviqin, i cili ka filluar një grevë urie në burg, me kushtin që t’i lejohet mbrojtja në liri.

Lajme

09/08/2015 18:08

Stojanoviq u tha gazetarëve serbë se komunat serbe duhet të mblidhen dhe të caktojnë këtë qëndrim të përbashkët, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

“Nisa ime do të jetë thirrja e të gjithë komunitetit serb në një takim, për të arritur qëndrim për këtë çështje, sepse parregulluesit e këtij gjykimi kanë një sfond të caktuar”, ka thënë Stojanoviq.

Ai specifikoi se vendimi duhet të merret nga serbët si një komunitet dhe si një komb i përbashkët.

Stojanoviq u shpreh i habitur me zgjatjen e paraburgimit për Ivanoviqin dhe tha se është i sigurt që kjo nuk ka të bëjë me ligjin.

Zëvendëskryeministri i Kosovës këto deklarime i bëri në përvjetorin e kthimit të serbëve në këtë fshat të Kosovës.