Të Infektuar: 58.687

Të Shëruar: 51.337

Të Vdekur: 1.471

Spanja shënon rekord të ri të vdekjeve, 950 për 24 orë

12:21 | 2 Prill 2020

Spanja ka shënuar tjetër rekord të ri me numrin e ndekjeve nga koronavirusi.

Të paktën 10,003 persona kanë vdekur pasi testuan pozitivisht për koronavirus në Spanjë, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë të lëshuar të enjten, transmeton lajmi.net.

Pika e zymtë u kalua pasi 950 vdekje të reja u regjistruan në 24 orët e kaluara – shtimi më i lartë i vetëm një ditor që vendi ka parë.

Sidoqoftë, rritja prej 10.5% është e ngjashme me rritjen e së mërkurës dhe më e vogël në përqindje sesa çdo statistikë e regjistruar në dy javët e kaluara.

Spanja është një nga vendet më të goditura në botë, duke ndjekur vetëm Italinë në vdekje totale nga Covid-19, dhe pas Italisë dhe Shteteve të Bashkuara në total raste të raportuara. /Lajmi.net/