Sot varroset Rayani i vogël që vdiq i bllokuar në pus

Maroku po përgatitet për të varrosur “Rayanin e vogël”, djalin pesëvjeçar që vdiq pasi u bllokua në një pus, pavarësisht një operacioni shpëtimi disaditor që pushtoi botën.

Bota

07/02/2022 13:53

Fati i fëmijës tërhoqi vëmendjen globale pasi ai ra në një pus të ngushtë 32 metra të gjatë, të martën e kaluar.

Funerali i tij do të mbahet në fshatin e tij të lindjes, Ighrane, në malet e varfra Rif të Marokut verior ku ndodhi tragjedia, i tha AFP-së një zyrtar lokal dhe një i afërm.

Natën e së shtunës, turmat brohoritën nga gëzimi kur punonjësit e shpëtimit arritën tek Rayan pas një operacioni gërmimi gjatë gjithë orarit. Por shpresa u kthye në pikëllim pasi u përhap lajmi se shpëtimi ishte shumë vonë dhe Rayan kishte vdekur.

Trupi i Rayan u dërgua në një spital ushtarak në Rabat, sipas një kushëriri, megjithëse nuk është dhënë asnjë raport për ndonjë autopsi.