Solskjaer nxeh derbin: Hapi tjetër është që të jemi sërish mbi ta, sepse kështu ishim sezonin e kaluar.

8:49 | 24 Tetor 2021

Trajneri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, nuk ka iluzione për sfidën “e jashtëzakonshme” që United dhe Liverpool do të luajnë derbin e madh anglez sot, pasi ai pranon se skuadra e tij ka mbetur prapa rivalëve të tyre në vitet e fundit.

Dy gjigantët përballen në Old Trafford në një përplasje që edhe në këtë fazë të hershme mund të ketë implikime të mëdha në garën për titull 2021-22.

“Djajtë e Kuq” kanë nevojë për një rezultat të fortë kundër rivalëve të tyre për të dalë jashtë një forme të dobët të formës në klasifikimin më të lartë.

Solskjaer pranon se nuk do të jetë aspak e lehtë ndaj skuadrës së Jurgen Klopp, i cili ka qenë në formë të mirë deri më tani këtë sezon.

“Është një rivalitet masiv për shkak të historisë së dy klubeve. Shuma e titujve dhe trofeve që kanë fituar këto dy klube dhe historia mes nesh, dy qyteteve dhe klubeve të futbollit”, u tha norvegjezi gazetarëve para takimit.

“Është një rivalitet që duhet ta marrësh dhe ta mbash dorën lart dhe të thuash se ata janë një klub shumë i mirë, një ekip shumë i mirë.

“Duhet të siguroheni që jeni më i mirë se ata. Katër vitet e fundit ata kanë qenë të jashtëzakonshëm. Ne i ndjekim ata. Ne kemi ndjekur katër vitet e fundit dhe rezultatet, ne kemi qenë pas tyre.

“Tani kemi ndërmarrë hapa, por hapi tjetër është që të jemi sërish mbi ta sepse ishim mbi ta sezonin e kaluar.

“Por kjo është histori dhe shpresojmë se këtë sezon mund të arrijmë diçka më të mirë.”

Solskjaer megjithatë është i bindur se pavarësisht disa rezultateve të përziera të fundit, e ardhmja është e ndritshme për ekipin e tij.

“Unë pres që ne të përmirësohemi në dy muajt e ardhshëm, patjetër,” shtoi ai.

“Sigurisht që Cristiano (Ronaldo) ka qenë këtu për një muaj, Jadon (Sancho) ka qenë këtu për dy muaj. Marcus (Rashford) sapo po kthehet, Edinson (Cavani) kishte një kohë të gjatë deri në momentin kur ai mund të bashkohej me ne, kështu që pres që të përmirësohemi, patjetër.

“Është emocionuese të kesh këta lloje lojtarësh për të punuar dhe ka të bëjë me gjetjen e ekuilibrit mes gjerësisë, asaj se sa të madhe do ta bëjmë fushën, si Edinson dhe Cristiano, dy nga lojtarët më të mirë në futbollin botëror. Pastaj kemi anësorë, golashënues emocionues dhe jam i sigurt se do të përmirësohemi.

“Kemi humbur disa pikë kohët e fundit me të cilat nuk jemi të kënaqur, por jemi në situatën në të cilën ndodhemi dhe duhet ta marrim nga këtu dhe të vazhdojmë me të vërtetë.

“Nuk ka kohë për të humbur sepse edhe pse është një sezon i gjatë, skuadrat me të cilat po garojmë nuk do të na japin shumë mundësi për t’i kapur ato.”

United aktualisht ndodhet në vendin e gjashtë në renditjen e Premierligës pasi humbi dy dhe barazoi një nga tre ndeshjet e fundit, ndërsa Liverpool është katër pikë përpara dhe mund të kthehet përpara Manchester Cityt në vendin e dytë me fitore ndaj rivalëve të tyre.