Sllovenia gjunjëzon Spanjën

Kampioni aktual i Evropës në basketboll, Spanja u mposht nga nikoqiri Sllovenia me rezultat 78:69 në kuadër të xhiros së dytë në Grupin C. Kampioni aktual evropian në basketboll, Spanja ka pësuar humbje nga nikoqiri i këtij kampionati, Sllovenia. Pas një ndeshje jashtëzakonisht interesante dhe tejet të barabartë, sllovenët ishin më të koncentruar në çerekun…

Sport

06/09/2013 09:11

Kampioni aktual i Evropës në basketboll, Spanja u mposht nga nikoqiri Sllovenia me rezultat 78:69 në kuadër të xhiros së dytë në Grupin C.

Kampioni aktual evropian në basketboll, Spanja ka pësuar humbje nga nikoqiri i këtij kampionati, Sllovenia.

Pas një ndeshje jashtëzakonisht interesante dhe tejet të barabartë, sllovenët ishin më të koncentruar në çerekun e fundit dhe me meritë shënuan fitore me rezultat 78:69 ndaj ‘Furisë së Kuqe’.

Pas kësaj triumfi të madh, Sllovenia udhëheq si e vetme grupin C ndërsa Spanja, renditet e dyta me pikë të barabarta me Kroacinë dhe Republikën Çeke.

Franca shënoi fitoren e parë në këtë EuroBasket. Francezët dominuan ndaj Britanisë së Madhe 88:65.

Lituania triumfoi kundër Maqedonisë me rezultat 75:67. Rusia ka pësuar humbjen e dytë në këtë kampionat duke pësuar nga Greqia me rezultat 80-71 në Grupin D.

Grupi A

Ukraina-Izraeli 74:67

Gjermania-Belgjika 73:77

Britania e Madhe-Franca 65:88

Grupi B

Mali i Zi-Letonia 72:73

Bosnja-Serbia 67:77

Lituania-Maqedonia 75:67

Grupi C

Kroacia-Gjeorgjia 77:76

Polonia-Rep.çeke 76:68

Sllovenia-Spanja 78:69

Grupi D

Finlanda-Suedia 81:60

Italia-Turqia 90:75

Greqia-Rusia 80:71