Skuadrat ku Ramsey mund të transferohet në Premier Ligë

10:52 | 22 Nentor 2021

Lëvizja e Aaron Ramsey në Juventus nuk ka rezultuar të jetë suksesi që ai priste pas periudhave të gjata jashtë fushës, metodave të stërvitjes dhe një marrëdhënie e ftohtë me Massimiliano Allegri e kanë lënë atë të frustruar në Torino.

30-vjeçari u transferua në skuadrën e Serisë A si një transferim i lirë në vitin 2019 pas më shumë se një dekade në Arsenal.

Por, pavarësisht se ka shkëlqyer për kombëtaren – tre gola në tre ndeshjet e tij të fundit për Uellsin – paraqitjet e tij nuk janë transportuar në nivelin e klubit.

Problemet e shpeshta të lëndimeve kanë çuar në një karrierë të ndërprerë në Allianz Stadium. Ramsey ka kaluar më shumë ditë – 164 – në tryezën e trajtimit, sesa ndeshjet e luajtura për Juventusin – vetëm 70.

Ramsey e ka gjetur veten jashtë favorit që nga kthimi i Allegrit në klub, duke bërë vetëm pesë paraqitje në të gjitha garat, duke përfshirë një fillim, këtë sezon dhe Juve po rritet dëshpëruar për të hequr pagën e tij prej 400 mijë funteve në javë.

“Sportsmail” raportoi javën e kaluar se mesfushori synon të rikthehet në Premier Ligë deri në kohën kur Uellsi të përballet me play-offin e Kupës së Botës në fillim të vitit të ardhshëm.

Uellsianit nuk i mungojnë kërkuesit në Angli, por kërkesat e tij financiare mund të bëhen ose të prishen për disa klube.

Këtu, ‘Sportsmail’ hedh një vështrim në destinacionin më të mundshëm të Ramsey-t ndërsa ai planifikon kthimin e tij në Premier Ligë.

NEWCASTLE

Newcastle duket të jetë klubi më i interesuar që nga marrja e 305 milionë funteve nga Magpies nga Arabia Saudite.

Klubi i ri mega-pasur ka qenë në mënyrë të pashmangshme lidhur me mesfushorin me Amanda Staveley dhe bashkë duke komplotuar lëvizje për të përforcuar radhët e tyre ndërsa përgatiten për t’u përballur me një betejë për rënie në gjysmën e dytë të sezonit.

Ramsey aktualisht po merr një pagë bruto prej 14 milionë euro dhe pritet të kërkojë një shifër të ngjashme, por skuadra e verilindjes tani është klubi më i pasur në botë dhe “nuk kanë frikë” nga pagat e tij, sipas The Mirror. .

Newcastle do të jetë në gjendje të shpenzojë rreth 200 milionë funte për lojtarët pa shkelur rregullat e FFP-së në një periudhë trevjeçare dhe tani ka dyshime se klubi, i mbështetur nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite, ka fondet për të shpenzuar deri në kufi. .

Nuk ka dyshim se Newcastle ka kapacitetin financiar për të joshur Ramseyin te Tyneside, por lëvizja mund të jetë joshëse për mesfushorin edhe nga pikëpamja e lojës.

Ndërsa uellsiani nuk ka gjasa të dëshirojë të shkëmbejë Ligën e Kampionëve me një betejë për rënie, atij i garantohet një vend fillestar në skuadrën e Eddie Howe, që është më mirë se ngrohja e pankinës së Juventusit.

TOTENHAM

Një kalim tronditës te rivalët e hidhur të ish-klubit të tij do të ishte një opsion në fushën e majtë, por Tottenham u lidh me Ramsey në verë.

Spurs thuhet se po përgatitnin një lëvizje sensacionale për reprezentuesin e Uellsit dhe ishin të përgatitur të bënin një ofertë në korrik, sipas The Mirror.

Pavarësisht se Spurs u raportuan si admirues të mesfushorit golashënues, një lëvizje në White Hart Lane nuk u realizua dhe nuk ka gjasa të realizohet ndonjëherë.

Kur u pyet në tetor 2018 nëse ai do të konsideronte ndonjëherë t’i bashkohej Spurs, ish-ylli i Arsenalit u përgjigj me një ‘jo’ të shkurtër dhe të ëmbël.

Pavarësisht se sa i dëshpëruar është Ramsey për të bërë tregtinë e tij në Premier League, duket se nuk do të jetë me Tottenham.

Lëvizja duket edhe më larg nga një realitet tani që Antonio Conte ka marrë drejtimin. Lidhjet u shfaqën ndërsa Nuno Espirito Santo ishte në krye, por tani që menaxheri portugez është hequr me sëpatë, Conte do të kërkojë të identifikojë objektivat e tij për rindërtimin e tij.

ARSENAL

Një rikthim emocional në klubin ku ai kaloi 11 vjet do të ishte një fund përrallor i makthit të tij në Juventus.

Ramsey bëri 369 paraqitje për Arsenalin dhe fitoi tre FA Cup nën menaxherin legjendar të Gunners, Arsene Wenger.

Mikel Arteta po mbikëqyr një organizim mjaft rinor në Emirates me yjet Bukayo Saka dhe Emile Smith Rowe që ndezin fushën pas një fillimi të stuhishëm të sezonit.

Por Ramsey mund të ofrojë përvojë dhe mashtrim për të ankoruar skuadrën energjike dhe shefi i ‘Topçinjve’ ka parë cilësinë e mesfushorit të dorës së parë pasi ndau dhomën e zhveshjes gjatë ditëve të tij të lojës.

Megjithatë, Arsenali mund të pengohet në pengesën e pagës së Ramsey prej 400,000 £ në javë. ‘Topçinjtë’ nuk kanë gjasa të duan të plotësojnë kërkesat e tij për pagën, duke vënë në rrezik mundësinë e një ribashkimi.

WEST HAM

Skuadra e David Moyes po shijon një sezon yjor. West Ham u drejtua në nivelin e pushimit ndërkombëtar me Manchester Cityn me pikë në vendin e tretë.

Me futbollin e Champions League për sezonin e ardhshëm në dorë, “Hammers” po shkëlqejnë edhe në fazën e Europa League këtë sezon.

Diçka e veçantë po krijohet nën drejtimin e Moyes dhe me një mundësi të madhe që futbolli evropian të rikthehet në stadiumin e Londrës sezonin e ardhshëm, Ramsey mund të joshet për të kaluar te Hammers.

Projekti i Moyes për West Ham mund t’i përshtatet Ramsey-t në këtë fazë të karrierës së tij dhe reprezentuesi i Uellsit mund të jetë një opsion më i arritshëm në mesfushë sulmuese sesa objektivi veror i “Çekiçëve”, Jesse Lingard.

West Ham tashmë ka një mesfushë relativisht të fortë me lojtarë si Declan Rice, Tomas Soucek, Pablo Fornals dhe Nikola Vlasic, por Ramsey mund të shtojë një përvojë në motorin e Moyes.

EVERTON

Rafa Benitez u zhyt pak në koshin e okazionit gjatë verës, duke shpenzuar një total prej 1.8 milion £.

Por blerjet e tij të lira dhe të gëzuara nuk po japin efektin e tyre të dëshiruar pasi Everton është në vendin e 11-të, pasi ka humbur tre nga pesë ndeshjet e fundit dhe mund të jetë koha që shefi i Bluve të bëjë disa para.

Benitez mund të kthehet te Farhad Moshiri në janar për të forcuar radhët e tij dhe pronari i Bluve ka mbështetjen financiare për të sjellë Ramsey në Goodison.

Nënshkrimi i fundit i Toffees me James Rodriguez ishte më shumë një shqetësim sesa një nxitje, por Ramsey është një rast ndryshe falë përvojës së tij në Premier League.

Uellsiani do të shkonte nga skajet në formacionin fillestar nën drejtimin e Benitezit, por mungesa e futbollit evropian të Everton mund ta bënte atë të favorizojë kërkuesit e tjerë. /Lajmi.net/