Skuadra finale e Holandës

Selektori i Holandës, Louis van Gaal ka përzgjedhur 23 futbollistët që do të përbëjnë skuadrën e tij në Kampionatin botëror në Brazil.

Sport

31/05/2014 15:13

Louis van Gaal ftoi një kombinim mes përvojës dhe rinisë në listën përfundimtare prej 23 futbollistëve për Kampionatin botëror, derisa Holanda synon të bëjë një hap më tepër se përfundimi në pozitën e dytë më 2010.

Skuadra e Van Gaalit është e ndërtuar rreth treshes sulmuese: Robin van Persie, Arjen Robben dhe Wesley Sneijder, mirëpo përbëhet edhe nga futbollistë të rinj, që konsiderohen si talentë të mëdhenj.

Mirëpo, në të mungojnë emra të njohur si mesfushorët Kevin Strootman e Rafael van der Vaart dhe mbrojtësi Gregory van der Wiel, të lënduar.

Ekipi:

Portierët:

Michel Vorm (Swansea City), Tim Krul (Newcastle United), Jasper Cillessen (AFC Ajax).

Mbrojtësit:

Ron Vlaar (Aston Villa), Daryl Janmaat (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Stefan de Vrij (Feyenoord), Daley Blind (Ajax), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Joel Veltman (AFC Ajax), Terence Kongolo (Feyenoord).

Mesfushorët:

Wesley Sneijder (Galatasary), Nigel de Jong (AC Milan), Jonathan de Guzman (Swansea City), Jordy Clasie (Feyenoord), Leroy Fer (Norwich City), Georginio Wijnaldum (PSV).

Sulmuesit:

Dirk Kuyt (Fenerbahce), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern Munich), Klaas Jan Huntelaar (Schalke 04), Jeremain Lens (Dinamo Kiev), Memphis Depay (PSV).