Simiq pas takimit me Mogherinin: Të themelohet sa më shpejt asociacioni

Lideri i Listës Serbe, Slavko Simiq pas takimit me Përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini ka këmbëngulur në formimin e bashkësisë së komunave serbe.

Lajme

04/03/2017 15:38

Ai ka kërkuar që dialogu në Bruksel të vazhdoj, duke u ndërmarrë të gjitha hapat për themelimin e asociacionit, transmeton lajmi.net

“Është shumë e rëndësishmë që ne kemi arritur një konsensus në Bruksel. Besoj që dialogu duhet të vazhdojë sa më shpejtë, dhe të përcaktohen të gjitha hapat për themelimin e Asociacionit, pasi është fjala për të drejtat e komunitet serb dhe interesat e tyre”, është shprehur Simiq për Tanjug.

Mogherini sot ka vizituar punimet në Urën e Ibrit, ku ka thënë se kjo urë bashkon veriun me jugun. /Lajmi.net/