Shtyhet El Classico? Ja data e mundshme se kur mund të zhvillohet

As Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) dhe as La Liga nuk duan që të luhet klasikja mes Barcelonës dhe Real Madrid në 'Camp Nou' më 26 tetor.

Sport

17/10/2019 09:58

Ekziston frikë e konsiderueshme për sigurinë për ndeshjen për shkak të krizës politike dhe sociale në vazhdim në Katalonjë pas vendimeve kundër nëntë liderëve politikë katalanas.

Të dy klubet janë kundër propozimit për të luajtur ndeshjen ‘Santiago Bernabeu’ dhe të planifikojnë ndeshjen e kthimit në ‘Camp Nou’ në mars, transmeton lajmi.net.

Qeveria spanjolle është gjithashtu kundër idesë për të luajtur ndeshjen në ‘Camp Nou’ më 26 tetor.

Si rezultat, autoritetet janë në kërkim të datave alternative për të luajtur ndeshjen dhe, me aq sa ka kuptuar Marca, 18 dhjetori do të ishte alternativa tjetër më e mirë.

18 dhjetori, që është e mërkurë, nuk është ajo që e kanë kërkuar LaLiga, por është data më e përshtatshme për të gjitha palët.

Vendimi është në duart e Komitetit të Garës së RFEF dhe do të ketë një votim midis tre palëve të hënën.

Problemi i vetëm me këtë datë është se bie në raundin e parë të Kupës së Mbretit, por Barcelona, ​​Real Madrid, Atletico Madrid dhe Valencia nuk do të luajnë për shkak të përfshirjes së tyre në Superkupën e Spanjës në janar. /Lajmi.net/