Shpërthim vdekjeprurës në Kinë, evakuohen banorët (Foto/Video)

Një shpërthim që nuk është parë që shumë dekada ka tronditur zonën Binhai në Komunën Tianjin të Kinës së Veriut para më pak se një orë.

Bota

12/08/2015 20:38

Shkaku dhe viktimat nuk janë të ditura ende, por është hedhur pikëpytje se a është shpërthim bërthamor apo ndonjë fabrikë e fishekzjarrëve.

Kine2

Banorët e një lagjeje afër kanë thëne se flaka e shpërthyer ka ndriçuar qiellin dhe shpërthimi bëri një zhurmë shumë të madhe sa që pluhuri është shpërndarë qindra metra nga vendi i shpërthimit. Shpërthimi ka plasur xhamat dhe anijet e peshkatarëve, pasi zona është port detar.

Një grua që jeton qindra metra larg nga vendi i shpërthimit tha se ajo pa të plagosur që janë dërguar në spitale. Të gjithë banorët e zonës po evakuohen.

Kine3

 

YouTube player