Shorti i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve: data, ora dhe vazot

Shorti i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve është pothuajse pranë nesh pas raundit të fundit të ndeshjeve kualifikuese, me skuadrat që do të mësojnë konkurrencën e tyre në Evropë këtë sezon. Tre skuadrat e fundit që u kualifikuan në kompeticionin kryesor të Evropës janë Royal Antwerp, FC Copenhagen dhe PSV Eindhoven, duke mundur…

Sport

31/08/2023 09:39

Shorti i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve është pothuajse pranë nesh pas raundit të fundit të ndeshjeve kualifikuese, me skuadrat që do të mësojnë konkurrencën e tyre në Evropë këtë sezon.

Tre skuadrat e fundit që u kualifikuan në kompeticionin kryesor të Evropës janë Royal Antwerp, FC Copenhagen dhe PSV Eindhoven, duke mundur përkatësisht AEK Athens, Rakow Czestochowa dhe Rangers.

Napoli janë në vazon 1 së bashku me disa nga më të mirët në Evropë si Manchester City, Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain.

Në vazon 2 është Interi, Real Madrid, Manchester United dhe Borussia Dortmund.

Milani dhe Lazio janë të dy në vazon 3 së bashku me disa prej lojtarëve të dobët në Ligën e Kampionëve këtë sezon si RB Salzburg, Ylli i Kuq i Beogradit dhe Shakhtar Donetsk.

Ky është edicioni i fundit i këtij formati të Ligës së Kampionëve, pasi nga sezoni i ardhshëm do të jenë 36 pjesëmarrës në një version të ri të kompeticionit.

Shorti mund të ndiqet drejtpërdrejt sot nga ora 18:00.

Ndeshjet e fazës në grup:

19-20 shtator

3-4 tetor

24-25 tetor

7-8 nëntor

28-29 nëntor

12-13 dhjetor

Raundi i 16-të

Shorti : 14 dhjetor

Ndeshjet e para : 13-14 dhe 20-21 shkurt

Ndeshjet e dyta : 5-6 mars dhe 12-13 mars

Çerekfinalet

Shorti : 15 Mars

Ndeshjet e para : 9-10 prill

Ndeshjet e dyta : 16-17 prill

Gjysmëfinalet

Shorti : 15 Mars

Ndeshjet e para : 30 Prill, 1 Maj

Ndeshjet e dyta : 7-8 maj

Finalja

1 qershor në stadiumin Wembley, Londër

Vazot e Ligës së Kampionëve 2023-24:

Vazo 1: Manchester City, Napoli , Barcelona, ​​Bayern Munich, Paris Saint-Germain, Benfica, Sevilla, Feyenoord

Vazo 2: Inter , Real Madrid, Manchester United, Arsenal, Borussia Dortmund, Atletico Madrid, RB Leipzig, Porto

Vazo 3: Lazio , Milan , Shakhtar Donetsk, RB Salzburg, Ylli i Kuq i Beogradit, PSV, FC Kopenhagen, Braga

Vazo 4: Newcastle United, RC Lens, Union Berlin, Royal Antwerp, Young Boys, Galatasaray, Real Sociedad, Celtic