SHBA-të tërheqin stafin diplomatik nga Venezuela

SHBA-të do të tërheqin të gjithë stafin diplomatik nga Venezuela gjatë kësaj jave, për shkak të situatës së përkeqësuar atje, njoftoi departamenti i shtetit.

Bota

12/03/2019 13:56

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, shkroi në Twitter se “stafi amerikan në Karakas ishte bërë pengesë për politikën amerikane”.

SHBA urdhëroi të gjithë personat jo-thelbësorë të largohen nga Venezuela në janar, në mes të një krize diplomatike në vazhdim.

Shkurtimet e përhapura të energjisë dhe një krizë e rëndë humanitare kanë shkaktuar protesta masive.

Vendimi për largimin e ambasadës erdhi vonë të hënën pas kritikave të Pompeo rreth presidentit venezuelian Nicolás Maduro.