SHBA dërgon më shumë trupa në mes të tensionit tankist me Iranin

9:27 | 18 Qershor 2019

Ushtria amerikane do të dërgojë një shtesë prej 1.000 trupash në Lindjen e Mesme, ndërsa tensionet vazhdojnë me Iranin.

Ushtruesi i detyrës së Sekretarit të Mbrojtjes Patrick Shanahan tha se vendosja ishte në përgjigje të asaj që ai e përshkroi si “sjellje armiqësore” nga forcat iraniane, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Ushtria amerikane gjithashtu ndan imazhet e reja që ajo thotë se lidh Iranin me sulmet e fundit të tankerëve të naftës në Gjirin e Omanit.

Ajo vjen pasi Irani tha se për 10 ditë do të tejkalonte disa kufizime të vendosura nga marrëveshja bërthamore 2015.

Sipas marrëveshjes, për të frenuar aftësitë e saj bërthamore, Iranit iu lejua të prodhojë deri në 300 kg uranium të pasuruar. Megjithatë, kohët e fundit u rrit prodhimi në përgjigje të sanksioneve shtrënguese të Shteteve të Bashkuara dhe të hënën thanë se rezerva e saj do të shkonte përtej nivelit të rënë dakord javën e ardhshme.

Kina ka nxitur përmbajtje dhe u bashkua me palët e tjera të marrëveshjes bërthamore duke i kërkuar Iranit të mos e braktisë atë. /Lajmi.net/