Të Infektuar: 67.469

Të Shëruar: 58.919

Të Vdekur: 1.582

Serbët me protestë kërkojnë largimin e kreut të Akademisë që tha se Kosova s’është e Serbisë

16:31 | 16 Janar 2021

Disa serbë kanë dalë në protestë para Akademisë të Shkencave dhe Arteve të Serbisë duke kërkuar largimin e kreut të këtij institucioni, Vladimir Kostiq, i cili tha se Kosova nuk është pjesë e Serbisë.

Organizatorët kanë thënë se e organizuan këtë protestë pasi që deklarata e Kostiqit ishte anti-kushtuese.

Në protestë morën pjesë qindra qytetarë dhe u drejtua nga deputeti i pavarur Vladan Glisic, drejtori i Institutit për Studime Evropiane Misa Gjurkoviq, studenti i drejtësisë Nemanja Vuckoviq, i cili organizoi protestën./Lajmi.net/