Sekretari amerikan i mbrojtjes vizitë në Shkup – Lajmi.net
Sekretari amerikan i mbrojtjes vizitë në Shkup
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 13:37, 14 September 2018
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis do të vizitojë Maqedoninë javën e ardhshme për të shprehur mbështetjen e SHBA-së për referendumin e 30 shtatorit për marrëveshjen me Greqinë për ndryshimin e emrit, bëri të ditur qeveria maqedonase.

Komuniteti ndërkombëtar ka vendosur miratimin e kësaj marrëveshjeje si kusht për anëtarësim e Maqedonisë në BE dhe NATO.

Për të njëjtin qëllim ishte atje edhe përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Eurazinë, Wess Mitchell, kancelarja Angela Merkel, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg si dhe kancelari austriak, Sebastian Kurz.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO