Sanksionet e reja të SHBA-së synojnë udhëheqësin suprem Khamenei

8:26 | 25 Qershor 2019

Donald Trump ka thënë se po imponon sanksione të reja ndaj Iranit.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka thënë se po imponon sanksione të reja ndaj Iranit, duke përfshirë edhe zyrën e Liderit Suprem të vendit Ali Khamenei, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Trump tha se sanksionet shtesë ishin në përgjigje të rrëzimit të një rruge amerikane dhe “shumë gjëra të tjera”.

Ajatollah Khamenei, autoriteti më i lartë i Iranit, u veçua sepse ishte “në fund të fundit përgjegjës për sjelljen armiqësore të regjimit”.

Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif tha se amerikanët “e përçmojnë diplomacinë”.

Në një postim, Zarif akuzoi gjithashtu administratën e Trump se kishte një “etje për luftë”. /Lajmi.net/