Të Infektuar: 1083

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Samiti i Koresë së Veriut: Kim akuzon SHBA-në për ‘keqbesim’

8:31 | 26 Prill 2019

Kim Jong-un, ka akuzuar SHBA-në për veprime në “besim të keq” gjatë samitit të mëhershëm me Presidentin Donald Trump.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka akuzuar SHBA-në për veprime në “besim të keq” gjatë samitit të mëhershëm me Presidentin Donald Trump, sipas Agjencisë Qendrore të Korrupsionit.

Ai tha gjithashtu se paqja në Gadishullin Korean do të varet tërësisht nga Uashingtoni.

Kim bëri vërejtjet e tij në takimin e së enjtes me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në Vladivostok.

Presidenti Putin pranoi një ftesë për të vizituar Korenë e Veriut, raportoi KCNA, transmeton lajmi.net.

Vizita do të bëhet “në një kohë të përshtatshme”, shtoi agjencia e lajmeve.

Kim Jong-un thuhet se i tha Vladimir Putinit se “situata në gadishullin Korean dhe në rajon është tani në një ndalesë dhe ka arritur një pikë kritike”.

Ai paralajmëroi se situata “mund të kthehet në gjendjen e saj origjinale, pasi SHBA-të morën një qëndrim të njëanshëm në keqbesim” gjatë bisedimeve të fundit.

Ajo vjen një javë pasi Pheniani e akuzoi SHBA-në për largimin e bisedimeve të paqes. /Lajmi.net/