Rusia regjistron rekord të vdekjeve ditore nga COVID-19

Rusia ka shënuar shifër rekord të vdekjeve ditore nga COVID-19.

Bota

27/10/2020 10:10

Të dhënat zyrtare nga Rusia të lëshuara të martën zbuluan se vendi regjistroi 16,550 raste të reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Shifrat e reja nënkuptojnë se Rusia raportoi gjithsej 1,547,774 infeksione që nga fillimi i pandemisë COVID-19 në fillim të këtij viti. Ndërkohë, 26,589 vdiqën nga virusi në Rusi ndërsa u regjistruan rekord 320 vdekje të reja.

Sidoqoftë, Zëvendës Drejtori i Institutit Qendror të Kërkimit të Epidemiologjisë në Rusi, Alexander Gorelov i tha agjencisë TASS se ai pret që situata të stabilizohet në fillim të dhjetorit.

Duke filluar nga e mërkura, të gjithë restorantet, baret dhe teatrot do të mbyllen nga ora 11:00 pasdite deri në orën 6:00 të mëngjesit, njoftuan autoritetet më herët gjatë ditës, ndërsa urdhëruan rusët të mbajnë maska ​​në të gjitha vendet ku masat e distancës sociale nuk mund të respektohen. /Lajmi.net/