Të Infektuar: 106.022

Të Shëruar: 96.668

Të Vdekur: 2.198

Rusia regjistron mbi 15 mijë e 900 raste të reja me COVID-19

11:23 | 22 Tetor 2020

Rusia vazhdon me shifra të larta të infeksioneve të reja me koronavirus.

Rastet e koronavirusit të Rusisë u rritën me 15,971 në ditën e kaluar në 1,463,306, u tha gazetarëve të enjten qendra e krizës anti-koronavirus, raporton TASS, transmeton lajmi.net.

Një normë rritjeje prej 1,1% në raste u regjistrua në dy ditët e fundit.

Normat më të ulëta të rritjes në 24 orët e kaluara u regjistruan në Rajonin Autonom Nenets dhe Republikën Çeçene (0.2%), Republikën Dagestan dhe Rajonin Autonom Chukotka (0.5%), Rajonin e Moskës, Republikën Chuvash, Republikën e Tatarstan dhe rajoni i Chelyabinsk (0.6%).

Shumica e rasteve të reja të koronavirusit u konfirmuan në Moskë – 4,413, Shën Petersburg – 697, rajonin e Moskës – 462, rajonin e Nizhny Novgorod – 354 dhe rajonin e Rostov – 297. /Lajmi.net/