Rusi, së paku 16 të vdekur nga përplasja autobusit në det

Autoritetet e Rusisë thonë se së paku 16 vetë kanë humbur jetën kur një autobus me punëtorë të ndërtimtarisë ka rrëshqitur në det në një rajon jugor, afër Krimesë.

Bota

25/08/2017 12:21

Komiteti Hetues Federal tha se aksidenti tragjik ka ndodhur sot në mëngjes, derisa autobusi i transportonte punëtorët.

Një zyrtar në selinë rajonale të Ministrisë së situatave emergjente, tha se 16 vetë janë vrarë dhe 24 të tjerë janë “shpëtuar”, shkruan rel.

Në vendin e rënies së autobusit po punojnë zhytësit, ndërsa autobussi është nxjerrë nga deti.

Shkaqet e përplasjes nuk dihen.

Rusia është duke ndërtuar një urë që e lidhë gadishulln Tamam me Krimenë, rajon i Ukrainës, që është okupuar dhe aneksuar nga Rusia në vitin 2014.