Të Infektuar: 1110

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

14:04 | 2 Prill 2020

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi sot se do të veprojë në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës në lidhje me hapat që duhet të ndërmarrë pas rrëzimit të Qeverisë Kurti.

Ai është shprehur se Kosova gjendet në një situatë, e cila në njërën anë karakterizohet me rrezikun e shtuar nga pandemia e virusit COVID-19 dhe në anën tjetër me votën e mosbesimit për Qeverinë Kurti të datës 25 mars 2020.

“Në këto rrethana është qenësore që të konsultohemi dhe të veprojmë me përgjegjësi para qytetarëve”, ka thënë presidenti Thaçi i cili gjatë ditës ka vazhduar konsultimet me liderët e partive politike të përfaqësuara në Kuvend, për të diskutuar për zhvillimet aktuale politike, por edhe nga fusha e shëndetësisë dhe sigurisë në Kosovë.

Ai ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryetarin e AKR-së dhe ka pritur në takime të ndara përfaqë suesit e Listës Serbe, kryetarin e Nismës Socialdemokrate, përfaqësuesit e komuniteteve jo-shumicë dhe kryetarin e AAK-së. /Lajmi.net/