Rooney: Kanes i duhet një gol në Premier Ligë për të rikthyer formën

18:30 | 15 Tetor 2021

Wayne Rooney beson se Harry Kane mund të kthehet nga forma e tij e dobët në fillim të këtij sezoni dhe mendon se sulmuesi i Tottenham do të jetë lojtari më i afërt për të thyer rekordin e golave ​​të Alan Shearer në Premier League.

Pasi fitoi Këpucën e Artë të Premier Ligës sezonin e kaluar dhe ndihmoi Anglinë në finalen e Euro 2020 me katër gola gjatë turneut, Kane ka filluar kampanjën e 2021/22 për Tottenham në mënyrë të dobët, duke dështuar të shënojë në gjashtë ndeshje të nivelit të lartë.

Pavarësisht shënimit të një hat-trick kundër skuadrës sllovene NS Mura në ligën e Konferencës së Evropës dhe shënimin kundër Wolves në raundin e tretë të Kupës Carabao muajin e kaluar, shumë i kanë atribuar rënies së sulmuesit në nivelet e performancës lodhjes dhe faktit që kalimi i tij veror në Manchester City nuk u materializua.

Rooney tha: “Unë personalisht mendoj se [kritika ndaj Kane] është një reagim i tepërt nëse jam i sinqertë.

“Është ndeshja e parë për një kohë që ai nuk ka shënuar për Anglinë dhe për Tottenhamin ai ende ka shënuar disa gola këtë sezon edhe pse jo në Premier Ligë.

“Ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë dhe kur nuk shënon, njerëzit kanë mendimet e tyre, të cilave u takon sigurisht, por Harry është një lojtar mjaft i mirë dhe një person mjaft i madh për të kaluar këtë periudhë.

“Është pak një periudhë e vështirë për të, me të cilën ai me siguri nuk është dashur të merret [më parë]. Të gjithë sulmuesit merren me të dhe Tottenham nuk është në formën më të mirë të formës, kështu që kjo varet nga ekipi.”

Kane u shfaq jashtë mode kur ishte në krye të Anglisë kundër Hungarisë në Wembley të martën dhe u zëvendësua nga Tammy Abraham i Romës me 14 minuta para të mbetura.

Rooney, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Angli, ka 12 gola më shumë se Kane për vendin e tij dhe ish-sulmuesi i Everton dhe Manchester United është i dyti pas Alan Shearer (260 gola) në tabelën e golave ​​të Premier Ligës me 208, pesë vende përpara Kane (166).

Ai beson se shënimi për herë të parë në top sezonin këtë sezon do ta ndihmojë Kane të rimarrë formën që e ka parë të përshkruar si një nga sulmuesit më të mirë në futbollin botëror gjatë viteve të fundit për klubin dhe vendin.

Bosi i Derby shtoi: “Unë mendoj se në momentin që Harry shënon golin e tij të parë në Premier Ligë, atëherë ai do të kthehet në shënimin në mënyrë të rregullt.

“Unë mendoj se si sulmues pritet të shënoni gola, por mendoj se Harry ka ndryshuar lojën e tij shumë gjatë dy viteve të fundit dhe ai po vjen pak më thellë.

“Ai ka krijuar mjaft gola gjatë dy viteve të fundit, por në fund të fundit njerëzit do të duken [kur nuk shënon].

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë çështje me Kane, ai është një sulmues i lartë. Ai me siguri do të jetë ai që do t’i afrohet rekordit të Alan Shearer në Premier Ligë.

“Ai po kalon një moment jo të mirë, por nuk ka dyshim në mendjen time se ai do ta kalojë atë”, ka përfunduar Rooney. /Lajmi.net