Ronaldo i prinë Portugalisë në Botëror

Cristiano Ronaldo do ta drejtojë ekipin e Portugalisë në Botërorin ‘Brazil 2014’. Trajneri Paulo Bento e ka emëruar ekipin preliminar prej 30 futbollistësh, i cili udhëhiqet nga ylli i Real Madridit.

Sport

13/05/2014 21:40

Portugalia e ka emëruar skuadrën për Botërorin 2014, ndërsa ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo e udhëheq listën preliminare prej 30 futbollistësh.

Seleccao do të luajë në grup me Gjermaninë, SHBA-të dhe Ganën, ndërsa do ta nis Botërorin ndaj ekipit të Joachim Low më 16 qershor.

Trajneri Paulo Bento e emëroi ekipin fillestar, i cili do të reduktohet në 23 lojtarë më 19 maj.

Ronaldo e udhëheq këtë ekip, së bashku me bashkëlojtarët tek Real Madrid, Pepe e Fabio Coentrao.

Edhe ylli i Portos, Ricardo Quaresma u përfshi në listë, pasi u rikthye tek klubi i tij i hershëm.

Lista e të ftuarve

Portierë: Anthony Lopes (Lyon), Beto (Sevilla), Eduardo (Braga), Rui Patricio (Sporting Lisbon)

Mbrojtës: Andre Almeida (Benfica), Antunes (Malaga), Bruno Alves (Fenerbahce), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (Valencia), Neto (Zenit St Petersburg), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (Inter)

Mesfushorë: Andre Gomes (Benfica), Joao Mario (Vitoria), Joao Moutinho (Monaco), Miguel Veloso (Dynamo Kiev), Raul Meireles (Fenerbahce), Ruben Amorim (Benfica), William Carvalho (Sporting Lisbon)

Sulmues: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Eder (Braga), Helder Postiga (Lazio), Hugo Almeida (Besiktas), Ivan Cavaleiro (Benfica), Nani (Manchester United), Rafa (Braga), Quaresma (Porto), Varela (Porto), Vieirinha (Wolfsburg).