”Ronaldo është si Jordan, konkurrues në çdo gjë”

Cristiano Ronaldo është "konkurrues për çdo gjë", thotë ish-shoku i skuadrës te Sporting, Rodrigo Tello, me përpjekjen e pamëshirshme të superyllit të Juventus për përsosmëri, krahasuar me atë të legjendës së Chicago Bulls, Michael Jordan.

Sport

08/06/2020 19:25

Transmetimi i dokumentarit ‘The Last Dance’ i Netflix, duke u përqëndruar në një nga ekipet më ikonike të NBA të të gjitha kohërave, ka ngjallur shumë debate në lidhje me mentalitetin e kërkuar për t’u bërë më i miri.

Jordan kurrë nuk është larguar nga fakti se ai u përpoq për përmirësime të vazhdueshme gjatë karrierës së tij të shquar, me të njëjtën vendosmëri të kërkuar nga ata përreth tij.

Ronaldo ka ecur një rrugë të ngjashme në futbolli, me pesë herë fituesin e Topit të Artë, që konsiderohet të jetë një shembull ideal i asaj që mund të arrihet kur aftësia natyrore plotëson përkushtimin, përcjell lajmi.net.

“Kam pasur mundësinë të jem shok i skuadrës së një futbollisti fenomenal si ai”, tha Tello, i cili kaloi gjashtë vjet në Sporting midis viteve 2001 dhe 2007.

“Mentaliteti i Cristiano Ronaldo ishte krejtësisht i ndryshëm nga ai i një djali 17-vjeçar. Ne kemi luajtur futboll dhe ai ishte më i miri, kemi luajtur bilardo dhe ai ishte më i miri, ne ngritëm peshat dhe ai ishte që ngriti më shumë. Ai më kujtoi Michael Jordan, një person konkurrues në gjithçka. Ai bëri trajnime të personalizuara, madje edhe ditën e ndeshjes”. /Lajmi.net/