Ronaldo e përsërit: Ndihem sikur 30-vjeç, dua të luaj deri pas të 40-ave – beteja e vërtetë është ajo mendore

14:26 | 15 Janar 2022

Superylli portugez pohon se ndihet 30 vjeç dhe se beteja për jetëgjatësi është më shumë mendore sesa fizike.

Ylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, ka zbuluar se cilat janë synimet e tij për sa i përket kohës që planifikon të luajë futboll.

Sulmuesi portugez iu bashkua United verën e kaluar, duke nënshkruar një kontratë deri në verën e vitit 2023, por ishte e paqartë nëse kjo do të ishte e fundit për të.

Megjithatë, 36-vjeçari këmbënguli se planifikon të luajë për aq kohë sa trupi i tij mund të përballojë, duke vendosur një synim që të zgjasë deri në fillim të të 40-ave.

Ronaldo tha për ESPN: “Ndihem i lumtur që jam një lojtar që ka treguar se në rastin tim, jetëgjatësia ka qenë një faktor vendimtar për mua që të vazhdoj të luaj në një nivel të lartë, duke bërë paraqitje të mira.

“Gjenetikisht ndihem sikur jam 30 vjeç. Kujdesem shumë për trupin dhe mendjen time. Diçka që kam mësuar kohët e fundit është se pas 33 vjetësh, besoj se trupi mund të shërbejë nëse keni nevojë, por beteja e vërtetë është mendore.

“Të kalosh nëpër shumë gjëra me fokus në qëllimin përfundimtar për të qëndruar në një nivel të lartë është gjëja më e vështirë dhe kjo është ajo që kam bërë vitet e fundit. Unë kam punuar dhe fokusuar më shumë në punën në mendjen time. E di që trupi im do të më përballojë sepse kam shumë respekt për të dhe e dëgjoj shumë.

“Jeta duhet të ketë momente të rëndësishme, në të mirë apo në të keq, por kur të biesh duhet të kesh forcë të ngrihesh. Jam i lumtur, dua të qëndroj këtu dhe të shoh se çfarë do të ndodhë.

“Dua të zbuloj nëse do të luaj deri në moshën 40, 41 apo 42 vjeç, por gjëja më e rëndësishme është që qëllimi im i përditshëm është të shijoj momentin”.

Kush është lojtari më i vjetër që ka luajtur për Man Utd?
Ronaldo do të marrë frymëzim nga Ryan Giggs, i cili ishte gjithashtu një anësor në United, i cili përshtati lojën e tij, duke u tërhequr në moshën e jashtëzakonshme 40-vjeçare.

Giggs ishte lojtari më i vjetër i United ndonjëherë në fushë, me portierin Edwin van der Sar duke e mposhtur atë me pak më shumë se një muaj për rekordin e përgjithshëm.

Uellsiani u përqendrua në dietën e tij dhe jogën për ta ndihmuar atë të qëndrojë në kulmin e futbollit për aq kohë sa bëri.

Sa i përket lojtarit më të vjetër që ka luajtur në Premier League në ndonjë klub, ai rekord mbahet nga ish-portieri i Manchester Cityt, John Burridge, i cili luajti në Premier Ligë në moshën 43-vjeçare.

Ndërkohë, Teddy Sheringham është lojtari më i vjetër në fushë, pasi ka luajtur për West Ham me 40 vjet e 272 ditë në vitin 2006.

A do të jetë Ronaldo i aftë për t’u përballur me Aston Villa?
Kishte sugjerime se Ronaldo nuk do të ishte mjaftueshëm i aftë për t’u përballur me Aston Villa në Premier League, pasi humbi ndeshjen e FA Cup mes dy skuadrave.

Vetë Ronaldo kishte pohuar se “ndihej mirë” dhe se do të vlerësonte gjendjen e tij fizike pas stërvitjes më 13 janar.

Dhe Ralf Rangnick ishte i bindur se Ronaldo do të ishte mjaftueshëm i aftë për të luajtur në Villa Park, duke thënë në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes më 14 janar: “Unë mendoj se ata (Ronaldo, Jadon Sancho, Phil Jones dhe Harry Maguire) do të jenë të disponueshëm.

“Ata u stërvitën vetëm dje për herë të parë, Cristiano dje, Harry pardje, kështu që siç duket tani ne duhet të presim për seancën e fundit stërvitore këtë pasdite, por, siç duket tani, ata duhet të jenë të disponueshëm”, ka theksuar Rangnick. /Lajmi.net/