Rita Ora publikon foto nga vizita në Kosovë në kuadër të UNICEF-it, bën thirrje për bamirësi

Ngjarja vjetore e bamirësisë në Britani të Madhe, Soccer Aid e UNICEF ​​po rikthehet për ndeshjen e tij të 11-të bamirëse të dielën më 12 qershor.

ShowBiz

12/06/2022 21:58

Eventi për Fondin e Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) është rikthyer për herë të 11-të, duke premtuar se “do të shfrytëzojë fuqinë e futbollit për të ndihmuar që fëmijët të rriten të lumtur, të shëndetshëm dhe të aftë për të luajtur”.

Për të ofruar donacione për kauzën, ka bërë thirrje edhe artistja shqiptare me famë botërore, Rita Ora përmes rrjeteve sociale, teksa ka publikuar fotografi nga vizita e saj në Kosovë gjatë vitit 2019 në kuadër të UNICEF.

Këngëtarja tash e sa vite shërben si ambasadore e organizatës më të madhe bamirëse në botë, UNICEF, në kuadër të shumë iniciativave bamirëse që ajo i ka mbështetur falë ndikimit që ka si një artiste globale.

“Soccer Aid” është sot. Nëse mundeni, dhuroni për këtë kauzë mahnitëse me UNICEF UK. E kam parë se ku janë shpenzuar paratë, si në vizitën time në Kosovë në vitin 2019!”, ka shkruar Rita në mbishkrimin e postimit.

Ngjarja bamirëse u krijua nga Robbie Williams në vitin 2006 dhe ka bashkuar të famshëm dhe legjenda të futbollit nga e gjithë bota – vitin e kaluar Soccer Aid for Unicef ​​mblodhi një rekord prej 13 milionë funtesh (15.2 milionë euro).

Këtë vit, fokusi i tij është në Ukrainë dhe 7.5 milionë fëmijë të prekur aktualisht nga pushtimi rus.