Rita Ora nis rrugëtim të ri në karrierën e saj, nënshkruan kontratë me kompaninë “BMG”

Ajo ka nënshkruar një marrëveshje globale regjistrimi me "BMG"(Bertelsmann Music Group) që i jep asaj pronësinë e të gjitha inçizimeve kryesore të ardhshme.

ShowBiz

03/02/2022 23:05

Ylli me prejardhje nga Kosova njoftoi në Instagram, duke thënë se është e rëndësishme dhe emocionues se tashmë ka në kontroll muzikën e saj, transmeton lajmi.net.

Ora kishte nënshkruar më parë me “Atlantic Records”, ku shënoi 10 hitet më të mira, duke përfshirë “Anywhere” dhe “Let You Love Me”.

Para kësaj, ajo paditi për t’u liruar nga një kontratë me “Roc Nation” të Jay-Z, duke thënë se kishte mbetur “jetime” nga labeli.

Kompania e ndihmoi atë të niste karrierën e saj solo në 2012, por Ora ndërmori veprime ligjore tre vjet më vonë, duke thënë se karriera e saj ishte bërë një prioritet i ulët pasi “Roc Nation” ndoqi interesa të tjera në menaxhimin e sporteve dhe shërbimin muzikor “Tidal”.

Pasi arritën një marrëveshje në qershor 2016, Ora nënshkroi me “Atlantic” – por ata publikuan vetëm një album së bashku e që ishte “Phoenix”.

Rekordi, i cili është i çertifikuar i artë në” MB”, përmbante këngët hit “Your Song” (bashkë-shkruar nga Ed Sheeran) dhe For You (nga filmi Fifty Shades Freed).

Publikimi i saj i fundit për labelin ishte “Bang EP” i vitit të kaluar, me DJ dhe producent kazak Imanbek, i cili dështoi të dilte në tabelë në “MB”. Pas kësaj, kontrata e saj me Atlantic besohet se ka skaduar.

Rita ka një karrierë paralele në film, TV dhe është gjyqtare në “The Masked Singer UK”.

Reputacioni i këngëtares mori një goditje në nëntor 2020 pasi ajo organizoi një festë të 30-vjetorit të izolimit në Londër. Megjithatë, skandali u zbeh kryesisht kur ajo kërkoi falje të shpejtë dhe pagoi një gjobë vullnetare prej 10,000 £.

Nënshkrimi me “BMG” e vendos Orën përkrah artistëve si Kylie, KSI dhe Run The Jewels, të cilët gjithashtu kanë zgjedhur të dalin nga ekosistemi kryesor i etiketave.

“Qasja e kompanisë ndaj pronësisë dhe kontrollit të artistit është shumë në përputhje me timen”, shkroi ylli në Instagram.

“Jam shumë e emocionuar për muzikën e re për të cilën kam punuar dhe mezi pres ta ndaj me të gjithë ju.”

Ajo falënderoi gjithashtu “ekipin e mrekullueshëm” në “Atlantic Records”, duke vënë në dukje se ata e kishin ndihmuar atë të vendoste një rekord për 10 këngët më të mira të një artisti britanik (13, një rekord që ajo tani e ndan me Jess Glynne)./Lajmi.net/

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RITA ORA (@ritaora)