Republikanët përplasen me Trumpin pas taksave për Meksikën

Senatorët republikanë kanë shprehur kundërshtim të thellë ndaj tarifave të kërcënuara të Presidentit Donald Trump për mallrat që vijnë në SHBA nga Meksika.

Bota

05/06/2019 15:25

Në një takim të mbyllur me zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë, senatorët thanë se po shqyrtonin lëvizjet për të bllokuar tarifat, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Presidenti ka thënë se ka në plan të imponojë një detyrë prej 5% në të gjitha mallrat meksikane nga java e ardhshme.

Trump, i cili është në një vizitë shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar, tha se republikanët do të ishin “budallenj” për ta provuar dhe ndaluar atë.

Sipas propozimeve të presidentit, tarifat do të rriteshin me 5% çdo muaj, duke arritur në 25% në tetor nëse Meksika nuk do të vepronte për të ndaluar migrantët që po kalonin kufirin jugor. /Lajmi.net/