Reperi DaBaby kërkon falje për komentet fyese ndaj komunitetit LGBTI dhe të sëmurëve me HIV

8:04 | 4 Gusht 2021

Reperi DaBaby ka kërkuar falje për komentet e rreme dhe nënçmuese që bëri për meshkujt homoseksualë dhe HIV gjatë një shfaqje në një festival muzikor në Miami.

Ky veprim vjen disa ditë pasi komentet e tij u dënuan kryesisht nga muzikantë të shquar, anëtarë të komunitetit LGBTQ+ dhe aleatë, transmeton lajmi.net.

“Dua t’i kërkoj falje komunitetit LGBTQ+ për komentet lënduese dhe nxitëse që kam bërë,” shkroi reperi në një shënim të postuar në faqen e tij të verifikuar në Instagram. “Përsëri, kërkoj falje për komentet e mia të keqinformuara në lidhje me HIV/AIDS dhe e di që edukimi për këtë është i rëndësishëm.”

Elton John, Madonna, Questlove dhe Dua Lipa ishin ndër ata që folën kundër komenteve të tij, të cilat u bënë gjatë setit të tij në festivalin muzikor Rolling Loud në Miami muajin e kaluar.

Pasi bëri komentet dhe mes reagimeve në rritje, DaBaby fillimisht qëndroi pranë komenteve të tij.
Para se të kërkonte falje në deklaratën e tij, DaBaby kritikoi ata që e mbanin përgjegjës për vërejtjet e tij.

“Mediat sociale lëvizin aq shpejt sa njerëzit duan t’ju shkatërrojnë para se të keni mundësinë të rriteni, edukoni dhe mësoni nga gabimet tuaja,” shkroi ai. “Si një njeri që është dashur të bëjë rrugën e tij nga rrethanat shumë të vështira, të kesh njerëz që njoh publikisht duke punuar kundër meje – duke e ditur se ajo që më duhej ishte edukimi mbi këto tema dhe udhëzime – ka qenë sfiduese.”

Ai shtoi: “Unë i vlerësoj shumë njerëz që erdhën tek unë me dashamirësi, të cilët më kontaktuan privatisht për të më ofruar mençuri, arsim dhe burime. Kjo ishte ajo për të cilën kisha nevojë dhe u mor.”/Lajmi.net/