Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Rekord i ri i vdekjeve ditore nga COVID-19 në Florida

9:41 | 15 Korrik 2020

Florida ka shënuar rritje të konsiderueshme të rasteve të vdekjeve nga COVID-19.

Florida vendosi rekord të ri për vdekjet e përditshme nga koronavirusi me 132 vdekje të raportuara të martën, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press, tarnsmeton lajmi.net.

Kjo është një rritje prej 10% në rekordin e vendosur të enjten e kaluar.

Megjithatë, numri i mundshëm përfshin vdekje nga tre ditë, përfshirë të hënën dhe të dielën. Dy javë më parë, shteti po raportonte rreth 39 vdekje në ditë.

Numrat e fundit nënkuptojnë që shteti është i dyti vetëm në vend në Teksas për shkallën e vdekshmërisë nga Covid-19.

Mjekët në Florida paralajmërojnë se spitalet janë afër kapacitetit të plotë.

Shteti ka tërhequr vëmendjen për përdorimin e maskave. /Lajmi.net/