Reagon Haradinaj pas vendimit të Speciales: Bashkëluftëtarë Hysni e Nasim, qëndroni të fortë

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Speciale për aktgjykimin ndaj ish-krerëve të OVL-UÇK, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj.

Lajme

18/05/2022 11:50

Haradinaj, me anë të një postimi në ‘Facebook’, ka thënë se lufta për liri e shtet vazhdon, teksa ka pasur disa fjalë edhe për Nasim Haradinajn, shkruan lajmi.net.

“Bashkëluftëtarë Hysni e Nasim, qëndroni të fortë. Lufta për liri e shtet vazhdon!”, ka deklaruar ai.

Haradinaj e Gucati u dënuan me katër vite e gjashtë muaj burgim për veprat penale që ndërlidhen me administrimin e drejtësisë.

Postimi i plotë:

Sot u dënuan krerët e OVL të UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj.

Do i them pak fjalë për Nasimin.

Stërgjyshi i tij, Xhemajli i parë, pjesëmarrës në shumë luftëra kundër pushtuesve u vra në Gjakovë te kulla e Abdullah Pashë Drenit, në mbrojtje të Lidhjes së Prizrenit.

Gjyshi i tij, Xhemali i dytë, pjesëmarrës në të gjitha luftërat për liri. Bashkëshortja e tij, gjyshja e Nasimit, ishte bijë e Tishukëve, familje e njohur atdhetare në Dukagjin e Kosovë.

Babai i tij, Smajl Haradinaj, luftëtar i paepur për të drejtën e shqiptarëve, pjesëmarrës në lëvizjet antijugosllave dhe për bashkim me Shqipërinë, i burgosur politik mbi 20 vjet.

Nana Myzaqet, vëllau Naimi, motrat Shqipja e Naimja, bashkëshortja Xhejlanja, e veçanërisht vëllai i vogël Agroni që vuan nga një sëmundje e rëndë, e kuptojnë dhe e ndjejnë peshën e vendimit të sotëm, sepse nuk janë brezi i parë që përballohen me sfida të tilla.

Bashkëluftëtarë Hysni e Nasim, qëndroni të fortë. Lufta për liri e shtet vazhdon! /Lajmi.net/