Qëndrimi pro shamisë, Lama: Tri partitë kryesore dolën kundër lirisë së grave e vajzave

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës dhe ish-ambasadorja, Alma Lama është përfshirë në debatin e hapur për shaminë në shkolla. Lama me anë të një postimi në Facebook ka thënë se tri partitë kryesore të cilat janë pro futjes së shamisë në shkolla, po dalin kundër shtetit laik siç përcaktohet me Kushtetutë, shkruan lajmi.net. Ajo tutje…

Lajme

14/08/2022 13:14

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës dhe ish-ambasadorja, Alma Lama është përfshirë në debatin e hapur për shaminë në shkolla.

Lama me anë të një postimi në Facebook ka thënë se tri partitë kryesore të cilat janë pro futjes së shamisë në shkolla, po dalin kundër shtetit laik siç përcaktohet me Kushtetutë, shkruan lajmi.net.

Ajo tutje ka thënë se këto parti janë edhe kundër lirisë së grave dhe vajzave dhe pro agjendës islamike.

Postimi i plotë i saj:

Zhvillimet e fundit treguan se tre partite kryesore ne Kosove jane pro futjes se shamive ne shkollat publike, qe do te thote kunder shtetit laik sic e percakton Kushtetuta, kunder lirise se grave dhe vajzave dhe pro agjendes islamike.

Silence is complicity!. /Lajmi.net/